Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza

Sobota 6-go września 2014 roku była dniem, w którym w każdym zakątku naszego kraju można było wsłuchać się w słowa "Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Był to bowiem dzień Narodowego Czytania,  ogólnopolskiej kampanii ustanowionej w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, mającej na celu publiczne czytanie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Filie Biblioteczne Gminy Mielec już po raz trzeci włączyły się do akcji i zorganizowały w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej niezwykłą słowno-muzyczną podróż śladami ,,Trylogii” i jej autora.

"KU POKRZEPIENIU SERC” – NARODOWE CZYTANIE "TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA
,,Trylogia” to przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści, kształtujących od dziesiątków lat historyczną wyobraźnię Polaków.
Fragmenty tego dzieła, tworzonego ku ,,pokrzepieniu serc” zebranym  w sali widowiskowej słuchaczom czytali:
Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek
Przewodnicząca Rady Gminy – Magdalena Bania
Radne Gminy Mielec – Anna czerkies, Wanda Mika, Zofia Paterak
Dyrektor i wicedyrektor ZS w Woli Mieleckiej – Małgorzata Jastrząb i Magdalena Polak
Zespół Pieśni i Tańca ,,Chorzelowiacy”.


     


Spotkanie było również okazją, by przypomnieć  sobie i obejrzeć fragmenty wielkich ekranizacji filmowych powieści Sienkiewicza, posłuchać "Dumki na dwa serca”, "Pieśni o małym rycerzu” - ścieżek dźwiękowych towarzyszących tym filmom. Oczywiście nie zabrakło pieśni- "Hej Sokoły”- odśpiewanej wspólnie przez uczestników.


Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii filmowej, a także wystawa dzieł książkowych Sienkiewicza i książek tematycznych dotyczących "Trylogii”.
Mamy nadzieję, że wspólne czytanie tej perły polskiej literatury było wspaniałą przygodą intelektualną i mile spędzonym czasem w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

W 2015 roku Narodowe Czytanie będzie poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa.


wichz / JS


Zaproszenie na Narodowe Czytanie Trylogii w Gminie Mielec

28.08.2014

Filie Bibliotek Publicznych Gminy Mielec serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania  w dniu 6 września 2014r. o godz. 16.00 w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Ogólnopolska akcja zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

W tym roku wspólnie czytana będzie "Trylogia" Sienkiewicza

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywano piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz. W kolejnym już Narodowym Czytaniu - po Adamie Mickiewiczu i Aleksandrze Fredro - czas na Sienkiewicza. Bronisław Komorowski nazwał Henryka Sienkiewicza "Wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości". W tym roku wspólnie czytana będzie "Trylogię".
 
Zaproszenie kierowane jest do wszystkich chętnych mieszkańców, czytelników, członków stowarzyszeń, szkół, władz samorządowych oraz wszystkich miłośników twórczości Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
 

Czytanie stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć sobie dzieła Sienkiewicza i na nowo odkryć ich wyjątkowy charakter. To nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny  oraz ideami, które na przestrzeni wieków kształtowały naszą tożsamość, ale również możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie bliskich, sąsiadów czy znajomych.


https://www.facebook.com/wolamielecka/