Gdzie będą robić kanalizację w gminie Mielec?

Gmina Mielec chciałaby dokończyć budowę sieci kanalizacyjnej w Woli Mieleckiej, w dalszych planach jest Wola Chorzelowska. Niemniej problem mogą okazać się pieniądze, a dokładniej ich brak.

Władze mieleckiej gminy planują rozbudowę kanalizacji w Woli Mieleckiej, tym razem w stronę Piątkowca. Jeśli te plany się ziszczą to dostęp do sieci będzie w całej wsi.

Milion z dotacji
Samorząd złożył już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opiewa on na 4,1 mln zł, z czego gmina pozyskać może jedynie 1,2 mln zł. - Tylko tyle pieniędzy zostało dla nas. Resztę trzeba wyłożyć z budżetu gminy i posiłkować się kredytem. Jestem pełen obaw o ten wniosek, bo kryteria oceny nie są korzystne dla naszej gminy – powiedział gospodarz gminy.

Jeśli gmina otrzyma dotację, to wspomniany odcinek kanalizacji będzie musiała wykonać do końca 2015 r.

Mieszkańcy nie przyłączają się

Na zebraniach jest krzyk o to, by robić kanalizację. Ale później jest problem, bo ludzie nie chcą się do niej podłączać – twierdzi Kazimierz Gacek, wójt gminy Mielec. Jako przykład podaje sytuację z Woli Mieleckiej, gdzie ostatnio wykonano główny kolektor do granicy z Trzcianą. - Do tej pory podłączyło się około 30 procent mieszkańców. Trzeba do ludzi apelować. Tak to nie powinno wyglądać. Koszt podłączenia w ramach cen wynegocjowanych przez gminę z głównym wykonawcą wynosił średnio od 1 - 2 tys. zł w zależności od długości odcinka, na jakim trzeba było wykonać przyłącz – mówił na poniedziałkowej sesji Kazimierz Gacek.

źródło: promocja.mielec.pl


 

https://www.facebook.com/wolamielecka/