Wiele emocji podczas obrad rady gminy Mielec wzbudziła dyskusja nad wieloletnim planem inwestycyjnym na lata 2007—2015. O konieczności uchwalenia wieloletniego planu inwestycyjnego przekonywał radnych gminy przedstawiciel Tarnowskiej Fundacji Kultury. To właśnie jej gmina zleciła opracowanie tego planu.
Wspomniany plan zakłada między innymi likwidację rozwojowych dysproporcji między poszczególnymi częściami gminy. Mimo to podczas obrad pojawiły się głosy, że inwestuje się w miejscowości, które najmniej inwestycji wymagają, a zaniedbuje właśnie te, które wymagają największego doinwestowania. Ochalik kontra Duszkiewicz Z takim zarzutem wystąpił między innymi radny ze Złotnik, Jan Duszkiewicz. Wójt gminy Władysław Ochalik tłumaczył, że nie sposób skonstruować planu tak, by wszyscy byli zadowoleni. — Strategię tworzyliśmy przez dwa miesiące. W tym czasie odbyliśmy szereg konsultacji społecznych, i w urzędzie gminy, i w terenie. Uznaliśmy, że to wystarczy — mówił wójt. Jego zdaniem, radni pomylili gminną strategię z programem odnowy wsi. Władysław Ochalik uspokaja jednak, że wszystkie złożone wnioski zostaną ujęte w drugim programie. Wola Mielecka na przykład złożyła najwięcej wniosków dotyczących budowy dróg. Zostały one uwzględnione w inwestycjach: — Chodzi o zbudowanie wielu nowych uliczek. Są to jednak krótkie odcinki, do stu pięćdziesięciu metrów, więc wydatki nie będą duże — wyjaśnia wójt.
Ochalik rozumie, że każdy radny chciałby, aby w planie znalazło się jak najwięcej inwestycji w miejscowości, w której go wybrano. Uspokaja, że jest jeszcze możliwość znalezienia środków budżetowych, by sfinansować niektóre projekty z innych źródeł, na przykład z oszczędności gminnych. — Właśnie w wyniku przetargu zostało nam w kieszeni czterysta tysięcy złotych. Pieniądze te możemy przeznaczyć na projekty, które nie zmieściły się w planie — tłumaczy Wadysław Ochalik. — Nie ujęliśmy w planie dróg powiatowych współfinansowanych przez starostwo. Nie wiemy jeszcze, które z nich w najbliższym czasie zostaną wytypowane do realizacji. Podobnie jest z drogami współfinansowanymi przez marszałka — wyjaśnia Ochalik.
Wsparcie dla wybranych Strategia rozwoju gminy jest przepustką do korzystania ze środków unijnych. Uchwalenie jej jest więc dla gminy ważne. Władysław Ochalik zwraca uwagę, że czasem trzeba interes całej gminy postawić przed interesem swojej miejscowości. Nie zgadza się z zarzutem radnego Duszkiewicza, że zaniedbuje części gminy, które najbardziej potrzebują doinwestowania: — Przecież Złotniki mają dzisiaj piękny kawałek drogi, kanalizację, wodociągi, sieć gazowniczą. Wola Mielecka jest skanalizowana tylko częściowo. Podobnie Rzędzianowice czy Książnice. Złotniki były jedną z pierwszych miejscowości, gdzie powstała kanalizacja i wodociągi. Przez Złotniki biegnie droga powiatowa, której budowa współfinansowana była ze środków starostwa, jest tam szkoła i stadion. W tej chwili prowadzone są prace przy budowie kanału. To także duża inwestycja — wylicza Ochalik. Wola Mielecka to po Chorzelowie największa miejscowość w gminie, w dodatku, jak mówią, budująca się. Powstaje tam wiele budynków. Działa dużo firm. Dlatego trzeba w pierwszej kolejności skierować dofinansowanie właśnie tam. — Chodzi o to, żeby jednakowo traktować wszystkie miejscowości. Tak staramy się robić. Przy planowaniu budżetu gminy weźmiemy pod uwagę te wnioski, które nie zostały uwzględnione w planie inwestycyjnym. Budżet ma wyrównać inwestycyjne dysproporcje między mniej i bardziej rozwiniętymi miejscowościami gminy — przekonuje. W najbliższym czasie gmina chce wykonać chodniki przy drogach powiatowych, między innymi w Złotnikach, a także zrealizować kilka innych zadań nie uwzględnionych w planie.
Rada Gminy Wiejskiej Mielec - w skrócie
Będzie przepompownia
Radni przyjęli projekt uchwały w sprawie zakupu ćwierć hektarowej działki w Rzędzianowicach z przeznaczeniem pod budowę przepompowni ścieków.
Zmiany w budżecie
Budżet gminy na 2007 rok wzrósł o 18 800 zł. Tyle gmina otrzyma z urzędu marszałkowskiego na drogi rolnicze w Rzędzianowicach. Zarzuty oddalone
W odpowiedzi na skargę złożoną na działalność wójta gminy Mielec do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, w sierpniu finansowa gospodarka gminy została objęta kompleksową kontrolą. RIO sprawdziła także niektóre sprawy będące przedmiotem skargi. Podczas kontroli ustalono, że wójt gminy i członkowie jego rodziny nie nabyli w Złotnikach gruntów będących należących do gminy Mielec. Kontrolowano również sposób zlecania robót, publicznych i remontowych, przedsiębiorstwu Henryka Kardysia w latach 2003-2006. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości ani przy składaniu zleceń, ani przy rozliczaniu robót. Za nieprawidłowości w gospodarowaniu mieniem komunalnym w Chorzelowie - chodzi o sprzedaż nieruchomości - obciążono pracownika referatu rolnictwa i gospodarki, a także za brak nadzoru zastępcę wójta, Tadeusza Lipkę.
Ukarać lekarzy
Podczas sesji jeden z radnych złożył propozycję upublicznienienia listy strajkujących lekarzy i ukarania ich poprzez odmowę korzystania z ich usług świadczonych w gabinetach prywatnych.
Potrzebne lampy
Zgłoszono potrzebę oświetlenia drogi między szkołą w Goleszowie a Książnicami. Z drogi korzystają dzieci uczęszczające na dodatkowe zajęcia popołudniowe.
Kanał Złotnicki Wójt gminy zapewnia, ze chwilowy zastój w pracach przy kanale spowodowany jest koniecznością przesunięcia słupa energetycznego, ale prace muszą bezwarunkowo zakończyć się najpóźniej 15 listopada.
Rozstrzygnięto przetargi
- Na wykonanie dróg w poszczególnym miejscowościach gminy.
- Wyznaczono firmy, które wykonają podjazdy i położą nawierzchnię asfaltoweą na kładce. Podjazdy będą kosztować gminę ponad
200 tys. zł.
- Na wykonanie części kanalizacji w Rzędzianowicach i Woli Mieleckiej. Gmina sprawdza wiarygodność firm, którym ma zostać
zlecone wykonanie prac.
Akcje
- Korzystając z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska urząd gminy zakupił specjalne pojemniki na odpady
z tworzyw sztucznych i szkła. Umieszczono je już we wszystkich miejscowościach gminy.
- W sołectwach wyznaczono juz terminy zbiórki odpadów wielkogabarytowych.
żródło - Gazeta Lokalna Wydarzenia