Sesja Rady Gminy Mielec pod znakiem dróg

Odsłony: 2687

W środę, 23 kwietnia 2008 roku odbyła się sesja Rady Gminy Mielec. Zdominowały ją problemy dróg powiatowych. Nie zabrakło i innych spraw poruszanych przez radnych, którzy wykorzystali obecność przedstawicieli władz powiatowych, które reprezentował w Józef Smaczny wicestarosta powiatu, Jan Duszkiewicz radny powiatowy oraz Józef Herda dyrektor Zarządu Dróg.

 


Sesja Rady Gminy Mielec


Jednym z najważniejszych punktów obrad był punkt poświęcony drogom powiatowym na terenie gminy. Ich stan a zarazem możliwości finansowe powiatu przedstawił dyrektor Zarządu Dróg Józef Herda. Przy posiadanych środkach własnych, trzeba byłoby 180 lat, aby doprowadzić drogi do dobrego stanu. Powiat wystąpił do gmin o pomoc w finansowaniu inwestycji drogowych i spotkał się z pełnym zrozumieniem, tym bardziej, że drogi często przebiegają przez poszczególne sołectwa. W ubiegłym roku pomoc gminy wyniosła 3,7 mln. złotych, co dało efekt w postaci 39 kilometrów odnowionych dróg. W ciągu 9 lat zmodernizowano 122 kilometry dróg. Żeby wyremontować wszystkie powiatówki potrzeba 18 lat.

Podobnie w całej Polsce, ale...
Związek Powiatów zwrócił uwagę na problemy związane ze zbyt małym dofinansowaniem ze strony państwa dróg powiatowych. Związek domaga się zwiększenia tych kwot. Większość dróg powiatowych budowana była dwadzieścia lat temu a nawet wcześniej. Nie było tylu samochodów. Stąd nawierzchnie nie przystosowane do obecnego tonażu, szybko ulegają zniszczeniu i wymagają znacznych nakładów finansowych. Wicestarosta Józef Smaczny przedstawił sytuację dróg powiatowych, którą zastał w czasie pierwszej kadencji starostowania. - W naszym powiecie 30 procent dróg stanowiły drogi gruntowe, co było ewenementem w skali kraju - powiedział. - Przy braku pomocy ze strony gmin, które partycypują w połowie kosztów, nie byłoby możliwe szybkie załatwienie funduszy. Pod względem uprzemysłowienia, powiat mielecki zajmuje w województwie drugie miejsce. Są miejsca pracy dla ludności, ale jest cena jaką płacimy za uprzemysłowienie. Tiry poruszające się po naszych drogach powodują niszczenie i zużycie nawierzchni.

Drogowe bolączki radnych

W dyskusji radni poruszali problemy dróg w swoich miejscowościach. Radny z Książnic Ireneusz Sienkiel omówił stan dróg w swoim sołectwie. Szczególny nacisk położył na fatalny stan drogi Mielec – Podleszany w kierunku Wólki Książnickiej oraz na budowę chodników z barierkami w sąsiedztwie szkoły w Książnicach. Sołtys wsi Jan Strzępka poparł wypowiedź radnego. Radny Soboń z Woli Mieleckiej skierował pytania do władz powiatu w sprawie budowy dwóch rond w tej miejscowości. Jedno przy drogach wojewódzkich w kierunku Rzędzianowic, drugie przy drodze wojewódzkiej Lisia Góra – Mielec i drodze powiatowej Borowa - Przecław. Stwierdził, że w sprawie tego drugiego nie są prowadzone żadne prace mimo posiadanej dokumentacji jeszcze z 2005 roku. Przewodniczący Rady Jan Kołodziej dodał, że sprawa ta jest marginalizowana i nie ma woli działania, chociaż drogą powiatową przejeżdża ponad 12 tysięcy samochodów na dobę. Ponadto radni poruszali sprawę przebudowy mostu w Goleszowie, drogi Złotniki – Chorzelów, oraz Chrząstów-Trześń.

Władze Mielca a rolnicy
Czy władze miasta nie popierają rolników? - zadał pytanie sołtys Chorzelowa, Bronisław Występek. Rolnicy nie mogą sprzedać swoich płodów ani kupić potrzebnych rzeczy, gdyż nie mamy giełdy rolniczej. Muszą wyjeżdżać do ościennych miasteczek w celu zakupu czy sprzedaży. Józef Smaczny, wicestarosta stwierdził, że targowisko w Mielcu powinno rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Będzie przy ulicy Witosa. Dynamiczny inwestor powinien skończyć prace pod koniec roku.

Wójt Gminy Mielec o planach drogowych

Władysław Ochalik Wójt Gminy przekazał informację o planowanych inwestycjach drogowych gminy. Są to modernizacje dróg, budowy chodników i przebudowy mostów. Planuje się remonty dróg w Woli Mieleckiej, Książnicach, Podleszanach w kierunku Rydzowa, z Rydzowa do Grzybowa, ze Złotnik i Trześni do Chorzelowa. Priorytetem jest budowa chodników w Złotnikach, Książnicach oraz mostów w Woli Mieleckiej, Trzcianie i Goleszowie. Wójt przedstawił radzie planowane kwoty wydatków, i udział gminy w ponoszeniu kosztów związanych ze współfinansowaniem dróg powiatowych. Radni podjęli uchwały popierające przyznanie pomocy w kwotach wymienionych przez wójta dla powiatu mieleckiego. Statystyczna suma na powiat w latach 2007- 2013 to 5 mln złotych, co jest kroplą w morzu drogowych potrzeb naszego powiatu. Pozostaje mieć nadzieję, że na potrzeby drogowe w tym czasie znajdą się inne źródła finansowania.

Wanda E. Mika
Gazeta Lokalna Wydarzenia