„Jezioro marzeń” Kim Edwards na spotkaniu DKK

W poniedziałkowy wieczór 6 marca 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tematem  burzliwej dyskusji była powieść amerykańskiej pisarki - Kim Edwards pt. „Jezioro marzeń” .

Dlaczego książka wzbudziła tyle emocji? Dla jednych czytelniczek była źródłem wielu wzruszeń, dostarczając niezapomnianych treści i wrażeń artystycznych. Dla innych była tylko nudnym „czytadłem”, przez które nie mogły się przedrzeć. Była też grupa osób, oceniających poziom książki jako średni. Każdy bronił swej racji, co spowodowało  bardzo ożywiony dialog.

Myślę, że takie kontrowersje wokół „Jeziora marzeń” będą najlepszą  zachętą do sięgnięcia po lekturę i sprawdzeniu jak jest naprawdę.

Przybliżę treść książki.
Główną bohaterką jest Lucy Jarrett, 29- letnia hydrolog, mieszkająca od kilkunastu lat w Japonii. Kobieta opuściła swój dom i rodzinne strony po tragicznym wypadku, jakim było zatonięcie i niewyjaśniona śmierć ojca. Przez cały czas ma poczucie winy i przekonanie, że mogła jakoś zapobiec tragedii. Pewnego dnia Lucy otrzymuje wiadomość o wypadku matki i postanawia wrócić do domu, do Lake of Dreams.

Powrót staje się próbą zmierzenia z przeszłością i próbą rozwiązania zagadki tajemniczej śmierci ojca.

Przy okazji odkrywa również skrywane od lat rodzinne sekrety. Na poddaszu  niszczonego zębem czasu domu, natrafia na ślad dawno zapomnianej rodzinnej historii. Wszystko zaczyna się od znalezienia zagadkowych listów i pięknego kocyka.  Podążając ich śladem, spotyka swą pierwszą, wielką miłość - Keegana Falla. Jest on artystą, specjalizującym się w wyrobach ze szkła. Z jego pomocą dociera do pięknych, zapomnianych już witrażów znanego artysty, a które łączą się z przeszłością jej rodziny. Czy Lucy pozna losy nieznanych członków rodziny? Rozwiąże tajemnicę śmierci ojca? I wreszcie  z kim zwiąże swój los: czy wróci do pierwszej miłości, czy pozostanie wierna obecnemu chłopakowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na kartach książki „Jezioro marzeń”.

Osobiście polecam  książkę. To nie jest tylko opowieść o odkrywaniu tajemnic, ale także o tym, jak radzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 24 kwietnia. Tematem dyskusji będzie powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Piętno Midasa”.


Justyna Ryczek

https://www.facebook.com/wolamielecka/