Wola Mielecka poezją i muzyką oddała hołd Papieżowi Polakowi

4 maja 2014 roku licznie zebrana publiczność w Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej obeirzała program artystyczny poświecony  kanonizacji Jana Pawła II.  We wspomnieniach  poetycko-muzycznych  pt. „Zawsze z nami” młodzież z Woli Mieleckiej oraz grupa wokalna KGW z Woli Mieleckiej poezją i muzyką oddała hołd  Papieżowi  Polakowi.

 


{morfeo 38}


 ,,Karol Wojtyła nie urodził się świętym, on pozwolił, aby łaska współpracowała z nim, dał się prowadzić Duchowi. Nie urodził się Janem Pawłem, nie urodził się świętym, on to wypracował”. Ta niezwykła słowno-muzyczna podróż, pełna wzruszeń i wspomnień przypomniała raz jeszcze jak wielkim Człowiekiem, Kapłanem i Papieżem był Karol Wojtyła. Słowiańskim Papieżem, którego zapowiedział w swym proroczym wierszu 130 lat temu nasz narodowy wieszcz - Juliusz Słowacki.

 

Pozwoliła nam również zrozumieć na czym polegała świętość Jana Pawła II. Była to miłość do Boga i człowieka, życie zgodne z wiarą, otwarcie na prawdę, zawierzenie Maryi, umiłowanie Ojczyzny i  godność cierpienia. I ostatni przekaz, który dotarł do naszych serc, by w codziennym,  prostym życiu wzorem Karola Wojtyły dążyć do świętości i i wprowadzać w czyn Jego święte słowa, które tak często do nas kierował!

 

W programie były wzruszające wiersze o papieżu, o jego pielgrzymkach , jego modlitwie, jego świętości. Były też piosenki te najbardziej znane jak „Barka” i „Abba Ojcze” oraz wiele innych poświęconych Janowi Pawłowi II. W programie wykorzystano również prezentację multimedialną, podczas której można było po raz kolejny usłyszeć głos papieża i jego wspaniałe przesłania oraz zobaczyć wiele pięknych zdjęć z całego życia papieża od czasów wadowickich począwszy.

 

W widowisku opartym na scenariuszu Bożeny Telegi wystąpiła młodzież z Grupy Recytatorskiej, prowadzonej przez Justynę Ryczek oraz Grupa wokalna Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej pod kierownictwem Michała Witka i Kacpra Jurka.

W hołdzie Janowi Pawłowi II
25 kwietnia 2014 roku miało miejsce uroczyste otwarcie okolicznościowej wystawy, połączonej z ekspozycją książek o naszym wielkim rodaku, którą przygotowała Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
Na szczególną uwagę zasługują niepublikowane dotąd notatki Karola Wojtyły  ,,Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003”, wydane w lutym 2014 przez Wydawnictwo Znak.
„Notatki osobiste” to zapis czterdziestu lat niezwykłej duchowej drogi. Od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) towarzyszymy Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II w kluczowych momentach jego życia i posługi.

W dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Ale pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół.

Te notatki, choć są zapisem chwil, wykraczają poza granice życia Jana Pawła II, przenosząc nas tam, gdzie to co ludzkie i to co Boże łączy się w wymiarze świętości.

Zaproszenie na wspomnienia z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II

01.05.2014

Filia biblioteczna w Woli Mieleckiej zaprasza 4 maja 2014 roku o godz. 16:30 na wspomnienia poetycko-muzyczne z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II pt. "Zawsze z nami".


Papież JAN PAWEŁ II wraz z papieżem Janem XXIII zostali ogłoszeni świętymi w niedzielę Milosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku

Kanonizacja obu papieży była historycznym wydarzeniem w życiu Kościoła. Polski papież został ogłoszony świętym w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci. W przypadku Jana XXIII Franciszek uczynił zaś wyjątek; zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi cudu uzdrowienia, przypisywanego jego wstawiennictwu. Wystarczył jeden przypadek cudu, wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. A w dniu kanonizacji Siostry Faustyny która odbyła się w Rzymie w dniu 30 kwietnia 2000 roku Papież Jan Paweł II ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi.

Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.


Franciszek ogłasza Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi
Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.
Następnie diakon okadził relikwie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.


Uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.W ten sposób minęło niemal dziewięć lat od momentu, gdy rozpoczął się proces beatyfikacji Jana Pawła II.

Uchylony wymóg
13 maja 2005 roku Benedykt XVI podczas uroczystości w bazylice świętego Jana na Lateranie, a więc w katedrze biskupa Rzymu ogłosił, że zgadza się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, zmarłego 2 kwietnia. Data ta była znacząca; swą decyzję ogłosił w rocznicę zamachu na papieża na placu Świętego Piotra.

Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak wybrany niespełna miesiąc wcześniej papież odpowiedział na hasła "Santo subito"(święty natychmiast) widniejące na transparentach, przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył.